GÜNDEM

Serdar Bursalı yazdı! Kentsel dönüşüm! Rantsal dönüşüm!

Maraş Televizyonu Genel Müdürü Serdar Bursalı, 95 bin ila 125 bin liraya satılan şehrin en değerli yerlerinden biri olan Özel İdare konutlarını yazdı. Kentsel dönüşüm! Rantsal dönüşüm!

Serdar Bursalı yazdı! Kentsel dönüşüm! Rantsal dönüşüm!

Kentsel dönüşüm! Rantsal dönüşüm!

Kahramanmaraş'ın özellikle son 5 yılında tarihte olmadığı kadar deprem gerçekleri anlatıldı. Hatta Japonya da bulunan bir uzman bile Kahramanmaraş'ın da içinde bulunduğu Fay Hattının risklerine dikkat çekti. Yahu bıktık bu deprem lafından korkutma çocukları der gibisiniz. Tamam şimdi konuyu değiştirip olabilecek bir depremde kayıplar vermemezin önüne geçmek için yapılması hayati öneme sahip olan kentsel dönüşüm konusuna geçelim.

Özel İdare Konutları Satıldı!

Kahramanmaraş'ın eski yapılarından olan ve uzun zamandır kentsel dönüşüm alanı olarak adı anılanan Özel İdare Lojmanları ihale ile satıldı. Şehrin en değerli yerlerinden biri olan, şehir merkezinin en özel yerlerinden birinde bulunan Özel İdare Lojmanları 90 bin la 125 bin lira arasında satıldı. Her biri 116 Metre kare olan olan toplamda 58 daire komik bir rakamla satıldı.  Yani kentsel dönüşüm için gün sayan bölge de bu daireler 95 bin ila 125 bin arasında satılıp ucuza elden çıkarıldı.

Şimdi sorarım size. Arazisine paha biçilmeyecek, konumuna parmak ısırılacak 58 konutu siz hangi akla hizmet, hangi amaca hizmet satarsınız. Beyler burası Babanızın tarlası mı? Burası sizin kılıç hakkınız mı? Burası batan geminin malları mı? Bu nasıl iştir. Bu nasıl mantıktır. Devleti zarara uğratmaktan başka bir amacı varımdır. Buradan Cumhuriyet Savcılarımıza sesleniyorum. Bu evlerin arazilerine bile güç yetmeyecek konumdayken 95 bin ila 125 bin arasında bu evleri satanlar hakkına bir araştırma ve soruşturma yapılmasını kamuoyu adına rica ediyorum. Burada haksızlık vardır. Burada beytül mala zarar vardır. Burada şüphe vardır. Burada belki de rant vardır. Bir an önce Özel İdare konutlarının satışları iptal edilmeli ve değer tesbiti yapılmalı. Yangından mal kaçırır gibi batan geminin mallarını karaborsa da satar gibi bu evler elden çıkarılamaz! Konunun yakın takipçisi olacağımı a açık bir şekilde ifade ediyorum. Yorumu da kıymetli hemşehrilerimizin vicdanına bırakıyorum.